Annelik Estetiği

Annelik Estetiği

Hamilelik süreci ve anne olmak, bir kadının hayatındaki önemli adımlardan biridir.

Hamilelik süreci ve anne olmak, bir kadının hayatındaki önemli adımlardan biridir. Bebeğinizi kucağınıza aldığınız anda, artık hayatınızın eskisi gibi olmayacağını bilirsiniz, ancak bu durum vücudunuzda da bir takım değişikliklere sebep olabilir.

 

Hamilelik sürecinde bedeninizde bazı deformasyonlar meydana gelebilir. Doğum sonrasında verilen kilolar ile birlikte vücut toparlanma sürecine girse de, bazı deformasyonlar için annelik estetiği adı verilen cerrahi müdahale gerekebilir.

 

Annelik Estetiği Nedir?

 

Annelik estetiği; hamilelik ve doğum sonrasında vücutta meydana gelen deformasyonların giderilerek, eski forma geri dönülmesini sağlayan bir dizi estetik ameliyat paketi olarak tanımlanabilir.

 

Annelik Estetiği ile Ne Hedeflenir?

 

Hamilelik ve doğum sonrasında kadın vücudunun karın, göğüs, cilt ve vajina kısmında çeşitli değişimler oluşur. Bu değişimlerden hoşnut olunmaması durumunda annelik estetiği uygulamasına başvurulabilir. Annelik estetiği ile; göğüslere, genital bölgeye ve karına ihtiyaca göre tek seferde veya aşamalı müdahale edilerek cerrahi işlem yapılır.

 

Kimlere ve Hangi Durumlarda Uygulanır?

 

Annelik estetiğinin gerçekleştirilmesi için, uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bu uygulamanın yapılabilmesi için, doğumun üzerinden en az 6 aylık bir sürenin geçmiş olması ve bebeğin artık sütten kesilmiş olması gerekir. Annelik estetiğinin uygulanması için 6 aylık bir süre verilmesinin sebebi, hem vücudun kendini yenilemesi için zaman tanımak hem de meme küçültme, meme büyütme veya meme dikleştirme işlemi için emzirme döneminin tamamlanması, süt kanallarının küçülmesi ve memenin nihai şeklini almasını beklemektir.

 

Annelik Estetiği Türleri ve Uygulama Teknikleri Nelerdir?

 

Annelik estetiği, paket haline sunulan birkaç işlemin aynı anda yapılması ile sağlanır. Bu paketin içindeki işlemler şöyle sıralanabilir:

  • Meme büyütme ve dikleştirme: Meme içerisine silikon protez yerleştirilerek uygulanır.
  • Liposuction: Sırt, kol, basen ve karın bölgelerindeki fazla yağlar alınması yoluyla gerçekleştirilir. Liposuction ameliyatı, karın germe işleminden önce yapılır.
  • Karın germe: İster normal ister sezaryen ameliyatı ile doğum gerçekleştirilmiş olsun, genetik olarak şanslı değilseniz karın çatlağı yaşanması kaçınılmazdır. Karın germe işlemi ile, bu bölgedeki fazla yağ ve sarkmış olan cilt dokusu alınarak, sıkı bir cilt görünümüne ulaşılması sağlanır.
  • Labioplasti: Doğum sonrasında vulvanın iç dudakları gevşeyip uzayabilir ve dış dudaklardan daha uzun bir görünüme bürünebilir. Bu durum, kişiyi günlük hayatta da zorlayan bir hal alabilir. Labioplasti işlemi ile, iç dudaklar küçültülerek eski görüntüsüne geri dönmesi amaçlanır. Uygulama kapsamında vulva bölgesindeki fazla derinin alınması sağlanır.

 

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

Annelik estetiğinin uygulanmasının ardından dikkate alınması gereken bazı durumlar vardır. Şimdi bu durumlara kısaca değinelim:

  • Uygulama sonrasında erken dönemde ağır yükler taşınmamasına dikkat edilmelidir. Buna bebeğiniz de dahildir.
  • Ameliyatın ardından 15 gün kadar vücutta şişkinlik ve ağrı hissedilebilir. Bu durum hareketlerin kısıtlamasına sebep olabilir. Meydana gelen ağrıların hafifletilmesini sağlamak için, doktorunuzdan ağrı kesici talep edebilirsiniz. Ancak doktorunuza danışmadan ilaç almamanızı öneririz.
  • Doğum sonrasında sağlıklı beslenmeye özen gösterilmesi ve vücudunu zorlamayacak şekilde egzersiz yapmak da, eski görünümünüze kavuşmanız için önemli yollardandır. Annelik estetiği uygulaması sonrası fit görünümünüzü korumak için, spor ve dengeli beslenme düzenine uyulması büyük önem taşır.

 

Ameliyat ve İyileşme Süreci

 

Annelik estetiği uygulaması sonrasında iyileşme süreci, kişiden kişiye ve vücuttan vücuda farklılık gösterebilir. Tam anlamıyla iyileşme sürecinin tamamlanması ortalama 3 ayı bulabilmektedir.

 

İyileşme süreci içindeyken, sigara içilmemesine dikkat edilmelidir. Uygulama sonrasındaki ilk 15 gün boyunca sigara içmek, bu süreci olumsuz yönde etkileyecektir. Birkaç ay boyunca ağır kaldırmamak da, iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Ancak dikkat edilmesi koşuluyla masa başı işlerde çalışmakta ve hafif fiziksel aktivitelerde bulunmakta bir sakınca yoktur.

 

Dengeli bir beslenme programı oluşturmak, sebze, protein ve tahıl ağırlıklı bir yeme alışkanlığını sürdürmek de, iyileşme sürecinin hızlanmasını ve annelik estetiği sonrasında elde edilen vücut biçiminin korunması açısından son derece önemlidir.

BlogBlog

Plastik ve estetik cerrahide, kendinizi tanımanız ve isteklerinizin farkında olmanız önemlidir.
Bu alanda ihtiyacınız olan bütün bilgilere ulaşmak için blog yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.

Burun Estetiği Ameliyatı Nedir?
Burun Estetiği Ameliyatı Nedir?

Burun estetiği (rinoplasti), burunda doğuştan gelen veya darbe sonucu sonradan oluşan deformiteleri gidermek amacıyla uygulanan cerrahi operasyonlardır.

Detaylar
Liposuction'ın Dönüştürücü Yolculuğunu Keşfedin
Liposuction'ın Dönüştürücü Yolculuğunu Keşfedin

Oldukça rağbet gören bir kozmetik cerrahi prosedür olan liposuction, diyet ve egzersize direnç gösteren inatçı yağ birikintilerini hedef alarak vücudunuzu yeniden tanımlamak ve şekillendirmek için bir yol sunar.

Detaylar
Yüz Germe ile Zamanı Geri Döndürün
Yüz Germe ile Zamanı Geri Döndürün

Plastik cerrahi alanında bir uzman olarak, yüzünüzdeki görünür yaşlanma belirtilerini tersine çevirme arzunuzu anlıyorum. Göz önünde bulundurulması gereken etkili, cerrahi olmayan bir seçenek de "yumuşak germe" tedavisidir.

Detaylar
Yasemin İmamoğlu Whatsapp

Online Ön Randevu